Groch siewny GROT

Polecany do uprawy na terenie całego kraju!

  • Rośliny średniej wysokości, o średnim jak na gatunek terminie kwitnienia i dojrzewania oraz średnią MTN. Kwiaty koloru białego, nasiona koloru żółtego.
  • Bardzo wysoki plon nasion, w 2019 roku GROT plonował na poziomie 107% wzorca.
  • Wysoka wartość żywieniowa (zawartość białka w nasionach na poziomie 101% wzorca wg COBORU w 2018–2019 r.).
  • Odmiana polecana do uprawy na terenie całego kraju.

Groch Grot – plonowanie: 

Groch Grot – wysokość roslin: 

Agrotechniczne warunki uprawy grochu GROT: 

Stanowisko i miejsce w płodozmianie: 

Dla odmian ogólnoużytkowych właściwe są gleby III – IV klasy. Dla odmian pastewnych właściwe są gleby III–V klasy. Zalecane jest stanowisko po roślinach zbożowych w 3 roku po oborniku.

Nawożenie:

Nawożenie w zależności od zasobności gleby: P2O5 – 50–70 kg/ha, K2O – 80–100 kg/ha na wiosnę pod uprawki przedsiewne.

Siew:

Właściwy termin siewu przypada na okres od połowy do końca marca – taki termin zapewnia dobre warunki dla wschodów i działania herbicydów doglebowych, dobrze rozwinięte rośliny lepiej zniosą suszę majową. Opóźnienie siewu skraca okres wegetacji i obniża plon nasion. Przy wczesnych siewach należy zwrócić uwagę na najczęściej zbyt dużą wilgotność gleby. Wtedy konieczna jest uprawa osuszająca glebę. Wysiew grochu w zbyt wilgotną glebę, zwłaszcza ciężką może spowodować zaskorupienie wierzchniej warstwy i utrudnienie wschodów. Niszczy się też struktura gleby zwłaszcza przy zastosowaniu aktywnych agregatów uprawowych. Optymalna głębokość siewu dla grochu to 6 cm na glebach cięższych i 8 – 10 cm na lżejszych. Wynika to z podziemnego (hipogeicznego) sposobu kiełkowania – liścienie pozostają w glebie, a część nadliścieniowa (epikotyl) wydłuża się wychodząc nad powierzchnię gleby oraz z MTN grochu, która zawiera się przeważnie w granicach 180–250 g. Płycej zasiane nasiona mogą być wypłukane przez deszcz i znaleźć się na powierzchni gleby co negatywnie odbije się na dalszym rozwoju roślin. W nowoczesnej uprawie z zastosowaniem pestycydów rozstawa rzędów 12,5 cm dla grochu jest wystarczająca. Można stosować 15–20 cm. Większe rozstawy stosuje się przy mechanicznej uprawie międzyrzędzi. Trzeba pamiętać, że w obrębie grochu siewnego występują różne formy jak: groch ogólnoużytkowy, grochopeluszki i peluszki. Formy te różnią się grubością nalotu woskowego na liściach i łodygach, długością systemu korzeniowego, zabarwieniem kwiatów i nasion oraz mogą różnie reagować na herbicydy nalistne i doglebowe oraz adjuwanty. Odmiany wąsolistne są mniej ustrączone i należy ich wysiewać więcej niż odmian tradycyjnych. Obsada roślin powinna kształtować się na poziomie 110–120 roślin na m2 dla form wąsolistnych, 100 roślin na m2 dla form o liściach normalnych. Należy pamiętać, że obsada i ilość wysiewu zależy od rodzaju gleby, przedplonu, wysokości oczekiwanego plonu, a także parametrów ziarna (MTN, kiełkowanie).

Zbiór:

Termin zbioru określa się na podstawie dojrzałości nasion(90%) i suchości słomy. W przypadku nierównomierności dojrzewania nasion lub zachwaszczenia plantacji stosujemy desykacje(ok. 65% nasion dojrzałych). Zbyt wczesne zastosowanie preparatu a zwłaszcza jego górnej dawki może powodować pomarszczenie nasion zwłaszcza u form ogólnoużytkowych wiąże się to z nagłą utratą wody z niedojrzałych nasion. Zbiór nasion przy niskiej ich wilgotności około 11–14% powoduje wzrost liczby uszkodzonych nasion i są to przepołowienia oraz mikropęknięcia. Najlepiej zbierać groch o wilgotności nasion 15–16% i dosuszać go zimnym powietrzem. Uszkodzenia nasion mogą być potęgowane przez niewłaściwe ustawienie młocarni kombajnu lub przenośniki i maszyny stosowane do przerobu nasion.

Masz dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu!

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje wątpliwości.

Chętnie pomożemy Ci w wyborze odpowiednich nasion. Zapraszamy do skontaktowania się z nami drogą mailową lub telefoniczną.

Na naszej stronie, również w innych odmianach znajdziesz szereg informacji takich jak zawartość białka, czas kwitnienia, plon i jego wysokość, odporność na najczęstsze choroby, wyleganie, szczegóły siewu oraz wiele więcej informacji.

NEWSLETTER

Już teraz zapisz się do Newslettera WRONKOWSKI i otrzymuj najświeższe informacje na bieżąco.
ZAPISZ SIĘ