pn - pt: od 7:00 do 15:00
Od tego jaki materiał siewny jest używany w gospodarstwie czy przedsiębiorstwie rolnym zależy wynik ekonomiczny osiągnięty przez producenta

Od tego jaki materiał siewny jest używany w gospodarstwie czy przedsiębiorstwie rolnym zależy wynik ekonomiczny osiągnięty przez producenta. Nie zawsze mamy świadomość tego, że ziarno zbóż przenosi grzybnie i zarodniki, które mogą być przyczyną niepowodzenia w uprawie zbóż. Źródłem choroby w przypadku pszenicy mogą być zarodniki śnieci cuchnącej lub gładkiej znajdującej się w bruzdce ziarniaków.

Z kolei głownia pyląca pszenicy i jęczmienia przenosi się z ziarnem w postaci grzybni zlokalizowanej w okolicy zarodka ziarna. Z ziarnem przenoszą się też zarodniki grzybów powodujące brunatną plamistość liści (DTR) i septoriozę plew. Równomierne naniesienie zaprawy na powierzchni ziarniaka stosowane w Wronkowskim jest gwarantem prawidłowej ochrony.

Ważną grupą grzybów powodującą wiele chorób w uprawie wszystkich gatunków zbóż jarych i ozimych są grzyby rodzaju Fusarium powodujące początkowo przedwschodową i powschodową zgorzel siewek, a w późniejszym czasie gdy zostaną wniesione na pole ze zbożami i zasilą istniejące już w glebie te gatunki grzybów to powodują fuzariozę liści, a w końcu gdy zboża się wykłoszą – fuzariozę kłosów.

W dobrze przygotowanym materiale siewnym wiele zarodników przenoszonych z ziarnem można wyeliminować. Dotyczy to również przetrwalników grzybów, a doskonałym przykładem są tutaj przetrwalniki – rożki sporyszu, który występuje w uprawie żyta, pszenżyta, ale również obecny jest w pszenicy i jęczmieniu.

Można je wyeliminować posiadając nowoczesne linie do oczyszczenia materiału siewnego uwzględniające stół grawitacyjny, a dopełnieniem procesu jest zastosowanie innowacyjnej technologii elektro-optycznej. Dzięki niej odrzucane są nie tylko całe rożki sporyszu, ale też ich fragmenty. Do precyzyjnego, dokładnego czyszczenia ziarna wykorzystywane są ultranowoczesne (innowacyjne) kamery 4K.

W procesie czyszczenia ważne jest aby oprócz zanieczyszczeń organicznych pozbyć się też zanieczyszczeń nieorganicznych, mam tutaj na myśli głównie pył. W dobrze przygotowanym materiale nie powinien on się znajdować, bo jego obecność na ziarnie i na nasionach powoduje, że użyta zaprawa chemiczna mająca za zadanie zniszczenie grzybów przenoszonych z ziarnem jest nieskuteczna.

Substancja czynna zamiast trafić na powierzchnię ziarniaka jest w zależności od ilości pyłu pochłaniana w 40-70% przez pył! Na ten problem trzeba zwracać dużą uwagę. Firmy, które otrzymały Europejski Certyfikat ESTA, a taką firmą jest właśnie Wronkowski gwarantują, że nasiona są najwyższej jakości. Zaprawione ziarno przy użyciu zaprawiarki porcjowej CIMBRIA zgodnie z wymaganiami Europejskiego Certyfikatu ESTA to doskonały spełniający wszystkie wymogi producentów zbóż materiał siewny.

Dzięki spełnieniu surowych wymagań ESTA powstaje i dociera do rolnika najwyższej jakości kwalifikowany materiał siewny. Gdy używa się porządnie zaprawionych nasion, otrzymuje się gwarancję równomiernych wchodów, a rośliny wschodzące nie będą chorować z powodu porażenia przez grzyby przenoszone z nasionami.

Materiał siewny od Wronkowskiego to też wyeliminowanie ziarna czy nasion na którym obecne są mikropęknięcia. Ta wada ziarna może mieć wpływ na pogorszenie wschodów bo w niewidoczne dla oka pęknięcia łatwiej i bez przeszkód wnikają grzyby chorobotwórcze bytujące w glebie. Kwalifikowany materiał siewny to też pełne wykorzystanie po skiełkowaniu roślin składników pokarmowych.

Jest to możliwe bo rośliny, które wyrastają z ziarna zaprawionego, kwalifikowanego są silne, mocne, mają dobrze wykształcony system korzeniowy o dużej masie i wielu korzeniach, które są w stanie przyswoić wodę i mikro – i makroskładniki znajdujące się w głębszej części gleby. To pozwala na przetrwanie okresowych niedoborów wody i niezakłócony wzrost, a co najważniejsze odmiany, które wyrastają  z doskonale przygotowanego materiału siewnego są w stanie wykorzystać cały genetyczny potencjał plonotwórczy.

NEWSLETTER

Już teraz zapisz się do Newslettera WRONKOWSKI i otrzymuj najświeższe informacje na bieżąco.
ZAPISZ SIĘ