Pierwsza Rolnicza Misja Kosmiczna.

W czerwcu br. we współpracy z Saaten-Union Polska, Syngenta oraz Aegilops, przy wsparciu technicznym koła naukowego Sekcji Balonowej Politechniki Warszawskiej wysłalismy balon stratosferyczny na wysokość ponad 20.000 m. n.p.m. Kluczowym elementem misji było zbadanie przez naukowców zjawisk zachodzących w chmurach wpływających na nasz klimat. Przy okazji tego przedsięwzięcia na tą samą wysokość wyniesione zostało ziarno pokryte polimerem firmy Aegilops oraz kwalifikowany materiał siewny z firmy Wronkowski Anna Wronkowska odmiany pszenżyta ozimego SU Liborius z hodowli Saaten Union. Próbki po powrocie zaprawione zostaną Vibrance Star i przebadane, w specjalistycznych laboratoriach oraz wysiane celem ustalenia jaki wpływ na odmianę miała bardzo niska temperatura, ciśnienie oraz jak zachował się polimer nałożony na ziarniaki.

Pierwsza Rolnicza Misja Kosmiczna

Głównym celem akcji było wywołanie dyskusji na temat zmian klimatu, a zwłaszcza suszy, czy chociażby okresowych niedoborów wody, z którymi spotykamy się coraz częściej. Dlatego wybór padł na odmianę SU Liborius, ponieważ odmiana ta jest nie tylko istnym „pogromcą suszy”, ale również pszenżytem cechującym się niesamowitym potencjałem plonowania (odmiana jest liderem plonowania na poziomie intensywnym w COBORU i od tego roku wzorcem w COBORU). Na najwyższą jakość kwalifikowanego materiału siewnego oprócz samych nasion składa się również zaprawa nasienna o szerokim spektrum ochronnym. Oprócz tego kluczową rolę pełni również srebrny polimer, który ma nam dokładnie pokryć całość nasion i dodatkowo „przykleić” zaprawę, aby ograniczyć osypywanie się, co zwiększa bezpieczeństwo dla zdrowia rolnika oraz środowiska naturalnego.

Poczuj to i sprawdź, jak wyglądał lot w obiektywie kamery 360*. Weź stery w swoje ręce i delektuj się wspaniałymi widokami!

Planowane eksperymenty ze strony Politechniki Warszawskiej to komunikacja radiowa w zakresie gigahercowym (typowa dla łączy satelitarnych) oraz badania elektrycznych właściwości chmur i mgieł – akumulacja ładunku elektrycznego na dużych strukturach latających/antenach. Kolejnym doświadczeniem może być badanie zmienności szumów radiowych w zakresie niskich i bardzo niskich częstotliwości wraz ze zmniejszającym się dystansem do dolnej warstwy jonosfery Ziemi.

SU LIBORIUS to najnowsze pszenżyto ozime hodowli Saaten Union – więcej o tej odmianie przeczytasz TU

NEWSLETTER

Już teraz zapisz się do Newslettera WRONKOWSKI i otrzymuj najświeższe informacje na bieżąco.
ZAPISZ SIĘ